BLACK NOSES OF THE BEARDED COLLIES

Bearded collie

Bearded kollie - Vousatá kolie - ovčácké plemeno

Velikost, hmotnost : ideální kohoutková výška : psi : 53-56 cm, feny : 51-53 cm, přehnané odchylky od ideální velikosti by se neměly podporovat

Váha : od 25 do 35 kg

barva srsti : Zbarvení může být šedé v nejrůznějších odstínech, ale ponejvíc  břidlicově šedé či plavé s příměsí červené, černé, pískové. Na hlavě , hrudníku, tlapkách a špičce ocasu bílé znaky.

srst : rovná, drsná, silná a rozcuchaná, okolo bradky typická bradka. Podsada je jemná a hustá

Povaha plemene Bearded collie :  Jde o společenské plemeno, které vyžaduje velkou pozornost své smečky ( své nové rodiny ). Jde o velmi živého tvora, který si potrpí na velkém pohybovém vyžití. Miluje dlouhé procházky, jízdu na kole ( myšleno běh u kola a doprovod páníčka ), rád aportuje. Z vlastní zkušenosti musím říci, že je to pes doslova k neutahání. Malý příklad : byl jsem s naším Gustou asi hodinu a půl venku na procházce a po celou dobu jenom běhal , běhal a běhal, aportoval , aportoval a aportoval. Myslel jsem , že je unavený a vrátil jsem se domů v domění , že je dost vyvětraný. Gusta se však doma na zahradě jenom napil a běžel ke mě s míčkem v hubě a začlo to znuvu - běhal, běhal a běhal, aportoval, aportoval a aportoval.... Tento tvor miluje svou rodinu a hlavně děti. Není to hlídač, který by rozcupoval zloděje, ale svým hlubokým štěkotem a svoji velikostí dokáže odradit. Jde o plemeno schopné a přístupné základnímu i speciálnímu výcviku. Nedoporučuje se toto plemeno fyzicky trestat !!!  Starost o srst je o něco náročnější než u běžných plemen, ale není to nic hrozného. Při pravidelné péči Vás to dokonce začne bavit (češe panička :-))) a hlavně nebude Váš byt plný chlupů, neboť při pravidelném vyčesávání tomuto zabráníte. Je nutné psa česat od mala, aby si zvykl.

 Milan Cimrman - milan.cimrman@email.cz

některé informace jsou použité z knihy - Bearded collie - Pavlína Vazdová


Name
Email
Comment
Or visit this link or this one